DIOSAMANTE

Diosamante - cover

Piękna i próżna Diosamante włada królestwem Arhas, ale jej poddani nie są szczęśliwi pod jej rządami. Królowa, chcąc pozbyć się konkurencyjnego władcy, cieszącego się powszechnym poważaniem, wyrusza w samotną wyprawę, która jednak zmienia się w mistyczne poszukiwanie jedności i duchowej głębi.

Inicjacyjna opowieść o pięknej królowej i jej mistycznej wyprawie została napisana przez słynnego scenarzystę komiksów i twórcę filmowego Alexandro Jodorowsky’ego, zaś specyficzny kształt graficzny nadał jej niezwykły rysownik Jean-Claude Gal. Dwa lata po jej opublikowaniu w 1992 roku Gal zmarł przedwcześnie, pozostawiając po sobie zaledwie pięć wydanych albumów, w tym Diosamane – jedyny, jaki zrealizował w kolorze. Drugi tom cyklu, nad którym rysownik pracował do śmierci, nie został niestety przez niego ukończony, ale zachowały się początkowe plansze oraz projekty i szkice do dalszej jego części. Choć w 2002 roku tom ten ukazał się w realizacji graficznej chorwackiego twórcy Igora Kordeya, po latach scenarzysta i wydawcy postanowili przygotować kompletne wydanie opowieści w wyjątkowej postaci, jaką nadał jej Jean-Claude Gal.

Edycja ta wzbogacona jest o liczne materiały robocze, które w pełni ukazują niezwykłość twórczej wyobraźni i talentu zmarłego rysownika.

 

Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunki:
Jean-Claude Gal
Format:
24 x 32 cm
Strony:
96
Oprawa:
twarda
ISBN: 978-83-65454-00-3

Data premiery: 14.03.2016r.

Recenzje:

http://ksiazki.onet.pl/recenzje/diosamante-i-juan-solo-alejandro-jodorowsky-recenzja/d7ywx0

http://www.dzikabanda.pl/literatura/komiks/diosamante-arcydzielo-rysunku-gala-i-niskie-loty-jodorowskyego-recenzja

http://czasnakomiks.pl/index.php/diosamante/

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/diosamante/1/recenzja

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/diosamante/1/recenzja2

Przykładowe plansze (w języku francuskim):

Diosamante_FR-6Diosamante_FR-7Diosamante_FR-11Diosamante_FR-16Diosamante_FR-17